Darmowa dostawa powyżej 200zł | Skontaktuj się z nami +48226022862
SkóraSkóra
Mikrobiom SkóryMikrobiom Skóry

Mikrobiom

Pochodzenie: greckie mikrós (mały) i bios (życie)

Wspólnota wszystkich gatunków mikroorganizmów zasiedlających dany obszar

W ostatnich latach najnowocześniejsze technologie analizy genetycznej ujawniły złożoną, ale delikatną bioróżnorodność mikroorganizmów zasiedlających naszą skórę.

Na naszej skórze tworzą one dobroczynny ekosystem - mikrobiom skóry.

Przeczytaj tutaj, co to dokładnie jest i jak możesz przywrócić równowagę swojego mikrobiomu skóry.

Własny Świat

Krótkie wprowadzenie do złożonego świata mikroorganizmów skórnych.

Jeszcze kilka lat temu naukowcy uważali biofilm skóry za obojętny, bierny twór. Najnowsze odkrycia pokazują, jak bardzo błędne było to założenie. Mikroorganizmy na naszej skórze nieustannie wchodzą z nią w interakcje. W idealnej sytuacji mikroorganizmy zasiedlające Twoją skórę są na tyle zrównoważone i zróżnicowane, że tworzą nienaruszony ekosystem. Dobrze zbalansowany mikrobiom może wspomagać gojenie, obniżać pH skóry, a nawet działać jak osobisty trener dla Twojego układu odpornościowego.

Ważne jest, aby pamiętać, że nasz mikrobiom jest tak unikalny, jak nasze odciski palców - ponieważ istnieje wiele czynników, które wpływają na jego skład. Nie sprowadza się to tylko do tego, czy mieszkasz w dużym mieście, czy na przykład na farmie. Stan Twojej skóry (wilgotna lub tłusta), wiek, geny i styl życia - wszystkie te czynniki odgrywają pewną rolę, a każdy z nich nieustannie zmienia Twój mikrobiom. W rezultacie w jednej rodzinie można znaleźć nawet zupełnie

Wszystko jest zrównoważone?

Niestety nie.

Wiele czynników związanych ze stylem życia zaburza równowagę mikrobiomu naszej skóry, począwszy od porannej rutyny pielęgnacyjnej. Niektóre gatunki giną w kontakcie z mydlaną pianą, podczas gdy inne lepiej tolerują środki powierzchniowo czynne. Prowadzi to do zaburzenia równowagi mikrobiomu. W optymalnych warunkach i na zdrowej skórze, mikrobiom jest w stanie szybko powrócić do równowagi po tych zakłóceniach. Najnowsze badania pokazują jednak, że dysbioza nie jest wyjątkiem, a raczej regułą.

Dysbioza ma bezpośredni wpływ na zdrowie i urodę naszej skóry oraz na nasze codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Bez względu na to, jak dobre dla Twoich komórek są formuły i aktywne składniki kremu, Twoja pielęgnacja nie przyniesie optymalnych rezultatów, jeśli Twój mikrobiom nie jest w równowadze.
Co zaburza równowagę mikrobiomu Twojej skóry?

- Promieniowanie UV: zmienia DNA mikrobów.

- Środki powierzchniowo czynne: pozbawiają mikroorganizmy lubiące tłuszcz pożywienia, podnoszą pH skóry, co z kolei osłabia wiele pożytecznych szczepów bakterii.

- Zanieczyszczenia: zmieniają strukturę powierzchni skóry i osłabiają jej barierę ochronną, zmieniając w ten sposób kolonizację mikrobiologiczną.

- Niewłaściwe produkty do pielęgnacji skóry: osłabiają lub obciążają skórę, a tym samym również jej mikrobiom.